Description
Bryant Legacy – 3.5 Ton 13 SEER Residential Air Conditioner Condensing Unit- E:Mail: sales@walkair.us to confirm availability or for volume discounts
Bryant® Air Conditioners with Puron® refrigerant provide a collection of features unmatched by any other family of equipment. The 113A has been designed utilizing Bryant’s Puron® refrigerant. The environmentally sound refrigerant allows you to make a responsible decision in the protection of the earth’s ozone layer.
This product has been designed and manufactured to meet Energy Star® criteria for energy efficiency when matched with appropriate coil components. Refer to the combination ratings in the Product Data for system combinations that meet Energy Star® guidelines.
NOTE: Always refer to the AHRI directory (www.ahridirectory.org) for the most up-to-date ratings information.
FEATURES / BENEFITS
Efficiency
- 13.0 – 13.2 SEER/10.8 – 11.0 EER (based on tested combinations)
- Microtube Technology™ refrigeration system
- Indoor air quality accessories available
Sound
- Sound level as low as 75 dBA
- Sound level as low as 74 dBA with accessory sound blanket
Comfort
- System supports Thermidistat™ or standard thermostat controls
Reliability
- Puron® refrigerant – environmentally sound, won’t deplete the ozone layer and low lifetime service cost.
- Scroll compressor
- Internal pressure relief valve
- Internal thermal overload
- Filter drier
- Balanced refrigeration system for maximum reliability
Durability
DuraGuard™ protection package:
- Solid, durable sheet metal construction
- Dense wire coil guard available (3-phase units come standard with dense wire coil guard)
- Baked-on, complete outer coverage, powder paint
Applications
- Long-line – up to 250 feet (76.20 m) total equivalent length, up to 200 feet (60.96 m) condenser above evaporator, or up to 80 ft. (24.38 m) evaporator above condenser (See Longline Guide for more information.)
- Low ambient (down to -20°F/-28.9°C) with accessory kit
| Attributes | |
|---|---|
| Ambient Temperature Range | -20°F (-28.89°C) |
| Approvals | UL Listed; UL Recognized |
| Brand | Bryant® |
| CFM | 3,167 |
| Color | Gray |
| Compressor Type | Scroll |
| Condenser Coil Fins per Inch (FPI) | 25 |
| Condenser Fan Blade Diameter | 24 |
| Condenser Fan CFM | 3167 |
| Condenser Fan Discharge | Vertical |
| Condenser Fan Motor Qty | 1 |
| Condenser Motor HP | 1/5 |
| Condenser Motor RPM | 1,100 |
| Condenser Motor Speeds | 1 |
| Condenser Motor Type | PSC (Permanent Split Capacitor) |
| Cooling Capacity | 41,000 |
| Cooling Rated Capacity (Btu/h) | 42000 |
| Country of Origin | USA |
| Cubic Measurement | 18.0474 |
| Cycle/Hertz | 60 Hz |
| Dimensional Weight | 290 |
| EER | 10.8-11 |
| Energy Star Rated | false |
| Equipment Type | Straight Cool |
| Full Load Amps | 1.1 |
| High Pressure | true |
| Inverter | false |
| Liquid Line Fitting Type | Sweat or Braze |
| Liquid Line Size (OD) | 3/8″ |
| Locked Rotor Amps (LRA) | 112 |
| Low Pressure | true |
| Maximum Overcurrent Protection (MOCP) | 40 |
| Maximum Piping Length | 250′ |
| Metering Device | TXV/TEV – Thermostatic Expansion Valve |
| OPT Code | 1P113ANA0420N0 |
| Phase | Single |
| Product Family | 113A |
| Prop 65 | true |
| Rated Current Amps (RCA) | 17.9 |
| Rated Load Amps (RLA) | 17.9 |
| Refrigerant | R-410A |
| SEER | 13 |
| SEER Filter | 13 |
| Sound Level (dBA) | 78 |
| Suction Line Fitting Type | Sweat or Braze |
| Suction Line Size (OD) | 7/8″ |
| Tier | Legacy™ |
| Tonnage | 3.5 |
| UOM | EA |
| UPC | See Optical |
| Voltage | 208-230 VAC |




