Description
Bryant Legacy – 3.5 Ton, 13 SEER, Residential Air Conditioner Condensing Unit- E:Mail: sales@walkair.us to confirm availability or for volume discounts
Bryant® Air Conditioners with Puron® refrigerant provide a collection of features unmatched by any other family of equipment. The 113A has been designed utilizing Bryant’s Puron® refrigerant. The environmentally sound refrigerant allows you to make a responsible decision in the protection of the earth’s ozone layer.
This product has been designed and manufactured to meet Energy Star® criteria for energy efficiency when matched with appropriate coil components. Refer to the combination ratings in the Product Data for system combinations that meet Energy Star® guidelines.
NOTE: Always refer to the AHRI directory (www.ahridirectory.org) for the most up-to-date ratings information.
FEATURES / BENEFITS
Efficiency
- 13.0 – 13.2 SEER/10.8 – 11.0 EER (based on tested combinations)
- Microtube Technology™ refrigeration system
- Indoor air quality accessories available
Sound
- Sound level as low as 75 dBA
- So
| Attributes | |
|---|---|
| Approvals | UL Listed |
| Brand | Bryant® |
| CFM | 3,167 |
| Color | Dusk Brown |
| Compressor Type | Scroll |
| Condenser Coil Fins per Inch (FPI) | 25 |
| Condenser Fan Blade Diameter | 24 |
| Condenser Fan CFM | 3167 |
| Condenser Fan Discharge | Vertical |
| Condenser Fan Motor Qty | 1 |
| Condenser Motor HP | 1/5 |
| Condenser Motor RPM | 1,100 |
| Condenser Motor Speeds | 1 |
| Condenser Motor Type | PSC (Permanent Split Capacitor) |
| Cooling Capacity | 41,000 |
| Cooling Rated Capacity (Btu/h) | 42000 |
| Country of Origin | USA |
| Cycle/Hertz | 60 Hz |
| EER | 10.5 |
| Energy Star Rated | YES |
| Full Load Amps | 1.1 |
| Inverter | NO |
| Liquid Line Fitting Type | Sweat or Braze |
| Liquid Line Size (OD) | 3/8″ |
| Locked Rotor Amps (LRA) | 112 |
| Maximum Overcurrent Protection (MOCP) | 40 |
| Maximum Piping Length | 250′ |
| OPT Code | 1P113ANA0420L0BO |
| Phase | Single |
| Product Family | 113A |
| Prop 65 | YES |
| Rated Load Amps (RLA) | 17.9 |
| Refrigerant | R-410A |
| SEER | 13 |
| Sound Level (dBA) | 78 |
| Stages Cooling | 1 |
| Suction Line Fitting Type | Sweat or Braze |
| Suction Line Size (OD) | 7/8″ |
| Tier | Legacy™ |
| Tonnage | 3.5 |
| UPC | See Optical |
| Voltage | 208-240 VAC |


