Description
TP-S-755WHO THERMOSTAT – E:Mail: sales@walkair.us to confirm availability or for volume discounts
THERMOSTAT
| Attributes | |
|---|---|
| 750mV Compatible | YES |
| Accuracy | ± 1°F |
| Ambient Temperature Range | 32°F to 105°F (0°C to 40.56°C) |
| Auto Changeover | YES |
| Backlit | YES |
| Batteries Included | YES |
| Battery Backup | YES |
| Brand | VIVE™ |
| Built-In Wi-Fi | NO |
| Change/Check Reminders | NO |
| Color | White |
| Country of Origin | MEX |
| Cubic Measurement | 0.016 |
| Daylight Savings Time Ready | NO |
| Differential Temperature | ± 2°F |
| Digital-Non Programmable | YES |
| Digital-Programmable | YES |
| Dimensional Weight | 5 |
| Display | YES |
| Display Options | Blue Backlight |
| Display Size | 7 sq. inch |
| Displays Outdoor Temperature | NO |
| Dual Transformer Compatible | YES |
| Electrical Connection Type | Terminals |
| Electrical Rating | 18 to 30 VAC |
| Energy Star Rated | NO |
| Fan Switching | YES |
| Heat Pump Compatible | YES |
| Hinged | NO |
| Humidification | NO |
| Indoor Remote Sensor | YES |
| Language | English |
| Low Battery Indicator | YES |
| Manual | YES |
| Mounting | Wall or Junction Box |
| OPT Code | VIVET755 |
| Operating Temperature Range | 44°F to 90°F (6.6°C to 32.2°C) |
| Power Method | Battery and/or Hardwired |
| Programmable Fan | YES |
| Prop 65 | YES |
| Removable Interface | NO |
| Sensing Element | YES |
| Stages Cool | 2 |
| Stages Heat | 4 |
| Switch Action | Cool – Off – Heat – Auto |
| System Switching | YES |
| Temperature Range | 41°F to 95°F (5°C to 35°C) |
| Temperature Settings per Day | 4 |
| Terminal Designations | Rh, Rc, C, Y, Y2, W/E, W2 G, O, B |
| Touchscreen | NO |
| UPC | See Optical |
| Vacation Mode | NO |
| Voltage | 24 VAC |
| Works with Google Assistant | NO |
| Works with Rheem EcoNet | NO |


