Description
TH1110U4000 Honeywell Home – FocusPRO N100 Non-Programmable Thermostat 1H/1C – E:Mail: sales@walkair.us to confirm availability or for volume discounts
Honeywell Home – TH1110U4000/U FocusPRO® N100 Non-Programmable Thermostat 1H/1C
| Attributes | |
|---|---|
| 750mV Compatible | NO |
| Accuracy | 1°F (0.5°C) |
| Ambient Temperature Range | 32°F to 120°F (0°C to 48.89°C) |
| Auto Changeover | YES |
| Backlit | YES |
| Batteries Included | YES |
| Battery Backup | NO |
| Brand | Honeywell Home |
| Built-In Wi-Fi | NO |
| Change/Check Reminders | YES |
| Color | White |
| Country of Origin | MEX |
| Daylight Savings Time Ready | NO |
| Differential Temperature | ± 1 °F, ± 0.5 °C |
| Digital-Non Programmable | YES |
| Digital-Programmable | NO |
| Display | YES |
| Display Options | Mode, Current Temperature, Set Temperature, Status Display, Fan |
| Display Size | 4.09 sq. in. |
| Displays Outdoor Temperature | NO |
| Dual Transformer Compatible | NO |
| Electrical Connection Type | UWP Mounting System |
| Electrical Rating | Heat: 0.02-1.0 A, Cool: 0.02 A to 1.0 A running, Fan: 0.02-.05 A |
| Fan Switching | YES |
| Heat Pump Compatible | YES |
| Hinged | NO |
| Humidification | NO |
| Includes | Thermostat^UWP mounting plate^Decorative cover plate with J-box adaptor^Mounting hardware^AA batteries^Literature |
| Indoor Remote Sensor | NO |
| Language | English |
| Low Battery Indicator | YES |
| Manual | YES |
| Mounting | Wall mounted |
| Operating Temperature Range | 32°F to 120°F (0°C to 48.89°C) |
| Power Method | Battery and/or Hardwired |
| Programmable Fan | NO |
| Prop 65 | YES |
| Removable Interface | NO |
| Sensing Element | NO |
| Stages Cool | 1 |
| Stages Heat | 1 |
| Switch Action | Relay |
| System Switching | YES |
| Temperature Range | Heat: 32°F (0°C), Cool: 50°F (10°C) |
| Terminal Designations | RC, R, C, W, Y, O/B, G, K, L, |
| Touchscreen | YES |
| UPC | 194159017412 |
| Vacation Mode | NO |
| Voltage | 20/30 VAC |


