Description
MMY-MAP1446HT9P-UL Carrier Toshiba – 12 Ton Single VRF Heat Pump Unit (208/230-3-60) – E:Mail: sales@walkair.us to confirm availability or for volume discounts
Carrier® Toshiba – 12 Ton Single Variable Refrigerant Flow (VRF) Heat Pump Unit (208/230-3-60)
SMMS-e VRF Heat Pump Features:
- 6, 8, 10, 12, & 14-ton modules available
- Modules have 2 inverter-driven twin rotary compressors
- Backup capability due to multiple compressors
- Compressor speed varied in 0.1 Hz increments for comfort and efficiency
- Direct drive, inverter-driven 64-step outdoor motor
- Modules can be combined to form larger systems, up to 38 tons
- 985 ft (300 m) actual total system piping (liquid line)
- 623 ft (190 m) actual piping length from outdoor unit to furthest fan coil
- Up to 330 ft (100 m) control wiring between outdoor units
- Up to 6560 ft (2000 m) control wiring between the outdoor unit and indoor units
- Operating temperature range – Cooling (db): 14 to 122 F (–10 to 50 C) – Heating (wb): –13 to 60 F (–25 to 15.6 C)
- Protection: high pressure switch, low pressure sensor and sw
| Attributes | |
|---|---|
| Approvals | ETL Listed; UL Listed |
| Brand | Toshiba Carrier |
| CFM | 9,760 |
| Color | Gray |
| Condenser Motor Speeds | 1 |
| Condenser Motor Type | PSC (Permanent Split Capacitor) |
| Cooling Capacity | 144,000 |
| Country of Origin | THA |
| Cubic Measurement | 51.6771 |
| Cycle/Hertz | 60 Hz |
| EER | 11.6-12.4 |
| Energy Star Rated | YES |
| Heating Capacity | 162,000 |
| Liquid Line Size (OD) | 5/8″ |
| Maximum Overcurrent Protection (MOCP) | 60 |
| OPT Code | 1PMMY-MAP1446HT9P-UL |
| Operating Temperature Range | 14°F to 122°F (–10°C to 50°C) Cooling; –13°F to 60°F (–25°C to 15.6°C) Heating |
| Phase | Three |
| Product Family | MMY |
| Prop 65 | YES |
| Refrigerant | R-410A |
| Sound Level (dBA) | 63-64 |
| Stages Cooling | 1 |
| Stages Heating | 1 |
| Suction Line Size (OD) | 1 1/8″ |
| Tonnage | 12 |
| UPC | See Optical |
| Voltage | 208-230 VAC |




