Description
KLABR0501RLO Riello Oil Burner Kit – E:Mail: sales@walkair.us to confirm availability or for volume discounts
Riello Burner 40-F5 Chimney Vent for 154 Size
| Attributes | |
|---|---|
| Brand | RIELLO |
| Color | Red |
| Composition | Metal |
| Country of Origin | USA |
| Cubic Measurement | 0.9852 |
| Cycle/Hertz | 60 Hz |
| Electrical Connection Type | Terminals |
| For Use With | Model OVM154/OBM154 Multi-Poise Oil Furnace |
| Includes | Riello 40-F3 Burner and 0.75 to 70A Nozzle |
| Mounting | Screws |
| Number of Poles | Single |
| OPT Code | 1PKLABR0501RLO |
| Phase | Single |
| Power Consumption | 125 VAC |
| Prop 65 | YES |
| Size | 154 |
| Stages Heating | 1 |
| Temperature Range | Adjust Flue Gas Temperature Between 400°F to 575°F (204.44°C to 301.67°C) |
| Tier | Standard |
| Type | Oil Burner Kit |
| UOM | EA |
| UPC | See Optical |
| Voltage | 120 VAC |




