Description
EB-STATE3LTIBR-01 Bryant ecobee 3 Lite Smart Thermostat – E:Mail: sales@walkair.us to confirm availability or for volume discounts
The ecobee for Carrier ecobee3 lite smart thermostat is a stylish and savvy choice when adding a smart thermostat to your home. Pair your smart thermostat with InteliSense-enabled Performance™ Series equipment, opt-in to data sharing, and enjoy the benefits of connected comfort. InteliSense technologygives your dealer the ability to remotely view the operational health of your system and use digital tools to provide more efficient customer service and remotely troubleshoot your system. The ecobee 3 lite tailors itself to your schedule, your personal comfort preferences and the weather outside. It can also provide details on savings each month and insight into your heating and cooling equipment performance.
- Save an average 23% on your heating and cooling each year.
- Easily adjust temperature and comfort settings from your Android and iOS devices.
- Works with room sensors to measure temperature and occupancy in the rooms they’re in to help manage hot and cold spots throughout the home.
| Attributes | |
|---|---|
| 750mV Compatible | NO |
| Accuracy | +/- 1°F (+/- .5°C) |
| Ambient Temperature Range | 45°F to 92°F (7.22°C to 33.33°C) |
| Auto Changeover | NO |
| Backlit | NO |
| Batteries Included | NO |
| Battery Backup | NO |
| Brand | Bryant® |
| Built-In Wi-Fi | YES |
| Change/Check Reminders | NO |
| Color | Black |
| Country of Origin | MYS |
| Daylight Savings Time Ready | NO |
| Digital | YES |
| Digital-Non Programmable | NO |
| Digital-Programmable | YES |
| Display | YES |
| Display Options | Full-Color LCD Touch Screen |
| Display Size | 3.5″ |
| Displays Outdoor Temperature | YES |
| Dual Transformer Compatible | NO |
| Electrical Connection Type | Wired |
| Electrical Rating | 24 VAC |
| Fan Switching | YES |
| Heat Pump Compatible | YES |
| Humidification | NO |
| Indoor Remote Sensor | NO |
| Language | English, French |
| Low Battery Indicator | NO |
| Manual | NO |
| Mounting | Backplate/wall mount included w stat |
| Operating Temperature Range | 32°F to 130°F |
| Power Method | Hardwired |
| Programmable Fan | NO |
| Prop 65 | YES |
| Removable Interface | YES |
| Stages Cool | 2 |
| Stages Heat | 2 |
| System Switching | NO |
| Temperature Range | -10°F to 120°F (-23.33°C to 48.89°C) |
| Temperature Settings per Day | 24 |
| Touchscreen | YES |
| Vacation Mode | NO |
| Voltage | 24 VAC |
| Works with Google Assistant | YES |
| Works with Rheem EcoNet | NO |


