Description
DC6000WF1001 Honeywell Home – D6 Pro Wi-Fi Ductless Universal Controller, 120 Volt – E:Mail: sales@walkair.us to confirm availability or for volume discounts
Honeywell DC6000WF1001/U – D6 Pro Wi-Fi Ductless Universal Controller, 120 Volt
| Attributes | |
|---|---|
| 750mV Compatible | NO |
| Accuracy | ± 1.5 °F |
| Ambient Temperature Range | 37°F to 120°F (2.78°C to 48.89°C) |
| Auto Changeover | NO |
| Backlit | NO |
| Batteries Included | NO |
| Battery Backup | NO |
| Brand | Honeywell Home |
| Built-In Wi-Fi | YES |
| Change/Check Reminders | NO |
| Color | Black, Premier White® |
| Country of Origin | MEX |
| Cubic Measurement | 0.0304 |
| Daylight Savings Time Ready | YES |
| Digital | YES |
| Digital-Non Programmable | YES |
| Digital-Programmable | YES |
| Dimensional Weight | 1 |
| Display | YES |
| Display Options | Capacitive touch |
| Display Size | 3.5″ |
| Displays Outdoor Temperature | NO |
| Dual Transformer Compatible | NO |
| Electrical Connection Type | Power cord |
| Electrical Rating | 120 V 0.8 W @ 5 VDC |
| Fan Switching | NO |
| Heat Pump Compatible | NO |
| Humidification | NO |
| Indoor Remote Sensor | NO |
| Language | English; French; Spanish |
| Low Battery Indicator | NO |
| Manual | YES |
| Mounting Type | Tabletop or wall mounted using adhesive strips |
| Operating Temperature Range | 37°F to 102°F (2.7°C to 38.8°C) |
| Power Method | Hardwired |
| Programmable Fan | NO |
| Prop 65 | NO |
| Removable Interface | NO |
| Stages Cooling | 1 |
| Stages Heating | 1 |
| System Switching | NO |
| Temperature Range | 61°F to 88°F (16.11°C to 31.11°C) |
| Temperature Settings per Day | 5 |
| Terminal Designations | Wi-Fi |
| Touchscreen | YES |
| UOM | EA |
| UPC | 085267599634 |
| Vacation Mode | YES |
| Voltage | 120 VAC |
| Works with Google Assistant | NO |
| Works with Rheem EcoNet | NO |



