Description
TH6220WF2006 Honeywell Home – T6 Pro Wi-Fi Programmable Thermostat – E:Mail: sales@walkair.us to confirm availability or for volume discounts
Honeywell – Lyric T6 Pro Wi-Fi Programmable Thermostat with stages up to 2 Heat/1 Cool Heat Pump or 2 Heat/2 Cool
The T Series programmable thermostat streamlines everything from product selection and installation to customer service and support. With a standard footprint and simple interface, the T Series will enhance the entire thermostat experience for you and your customers alike.
| Attributes | |
|---|---|
| 750mV Compatible | NO |
| Accuracy | 2°F (0.5°C) |
| Ambient Temperature Range | 32°F to 120°F (0°C to 48.89°C) |
| Auto Changeover | YES |
| Backlit | YES |
| Batteries Included | NO |
| Battery Backup | NO |
| Brand | Honeywell Home |
| Built-In Wi-Fi | YES |
| Change/Check Reminders | YES |
| Color | White |
| Country of Origin | MEX |
| Cubic Measurement | 0.0104 |
| Daylight Savings Time Ready | YES |
| Digital | YES |
| Digital-Non Programmable | YES |
| Digital-Programmable | YES |
| Dimensional Weight | 1 |
| Display | YES |
| Display Options | LED |
| Display Size | 6.89 sq in |
| Displays Outdoor Temperature | NO |
| Dual Transformer Compatible | NO |
| Electrical Connection Type | UWP Mounting System |
| Electrical Rating | 20 to 30 VAC |
| Fan Switching | YES |
| Heat Pump Compatible | YES |
| Humidification | NO |
| Indoor Remote Sensor | NO |
| Language | English |
| Low Battery Indicator | NO |
| Manual | YES |
| Mounting Type | UWP Mounting System |
| Operating Temperature Range | 37°F to 102°F (2.7°C to 38.8°C) |
| Power Method | Hardwired |
| Programmable Fan | YES |
| Prop 65 | NO |
| Removable Interface | YES |
| Stages Cooling | 2 |
| Stages Heating | 2 |
| System Switching | YES |
| Temperature Range | Heat: 40°F to 90°F (4.44°C to 32.22°C), Cool: 60°F to 99°F (15.56°C to 37.22°C) |
| Temperature Settings per Day | 4 |
| Terminal Designations | R, Rc, W, W2, E, Y, Y2, G, O/B, L/A |
| Touchscreen | YES |
| UOM | EA |
| UPC | 085267183925 |
| Vacation Mode | YES |
| Voltage | 24 VAC |
| Works with Google Assistant | YES |
| Works with Rheem EcoNet | NO |






