Description
126SAN04800W Bryant Preferred – 4 Ton Up to 15 SEER2 Residential Air Conditioner Condensing Unit R-410A – E:Mail: sales@walkair.us to confirm availability or for volume discounts
126SAN04800W
1 = AC / Product Family
2 = Preferred R410A / Tier & Refrigerant
6 = 15 SEER2 / SEER2
S = Single Stage / OD Design Type
A = Major Series
N = 208/230-1 / Voltage
0 = Open
48 = 4 Ton / Cooling Capacity
0 = Standard / Feature
0 = Standard / Special Feature
W = Standard SW AC
NOTE: Ratings containedare subject to change at any time. Always refer to the AHRI directory (www.ahridirectory.org) for the most up-to-date ratings information.
Features / Benefits
Efficiency
- 13.8 – 16.0 SEER2 (14 – 16.5 SEER) / 11.2 – 13.0 EER2 (11.2 – 13.0 EER)
- Microtube Technology refrigeration system
- Indoor air quality accessories available
Reliability
- Puron refrigerant – environmentally sound, won’t deplete the ozone layer and low lifetime service cost.
- Scroll compressor
- Internal pressure relief valve
- Internal thermal overload
- Filter drier
Durability
DuraGuard Plus™ Protection Package:
- Solid, Durable sheet metal construction
- Steel louver coil guard
- Baked-on, complete outer coverage, powder paint
Applications
- Long-line – up to 250 feet (76.20 m) total equivalent length, up to 200 feet (60.96 m) condenser above evaporator, or up to 80 ft. (24.4 m) evaporator above condenser (See Long Line Guide for more information.)
- Low ambient cooling (down to 0°F / -18°C ) with approved low ambient accessory kits.
| Attributes | |
|---|---|
| Approvals | UL Listed |
| Brand | Bryant® |
| Bundled Price | false |
| CE – Sale Code | NO RETURNS:RED |
| CFM | 3,890 |
| Color | Gray |
| Compressor Type | Scroll |
| Condenser Coil Fins per Inch (FPI) | 20 |
| Condenser Fan Discharge | Vertical |
| Condenser Fan Motor Qty | 1 |
| Condenser Motor HP | 1/4 |
| Condenser Motor RPM | 1,100 |
| Condenser Motor Speeds | 1 (Single) |
| Condenser Motor Type | PSC (Permanent Split Capacitor) |
| Cooling Capacity | 48,000 |
| Cooling Rated Capacity (Btu/h) | 48000 |
| Country of Origin | USA |
| Cubic Measurement | 18.0474 |
| Cycle/Hertz | 60 Hz |
| EER | 11.2 |
| EER2 | 11.2-14 |
| ERP ID | 126SAN04800W |
| Energy Star Rated | true |
| Equipment Type | Straight Cool |
| Full Load Amps | 1.52 |
| Inverter | false |
| Liquid Line Fitting Type | Sweat or Braze |
| Liquid Line Size (OD) | 3/8″ |
| Locked Rotor Amps (LRA) | 120 |
| Maximum Overcurrent Protection (MOCP) | 50 |
| Maximum Piping Length | 250′ |
| OPT Code | 1P126SAN04800W |
| Phase | Single |
| Product Family | 126S |
| Prop 65 | true |
| Rated Load Amps (RLA) | 25 |
| Refrigerant | R-410A |
| SEER | 17 |
| SEER Filter | 17 |
| SEER2 | 13.8-15 |
| Solid Waste Tax | true |
| Sound Level (dBA) | 74 |
| Stages Cooling | (1) Single |
| Suction Line Fitting Type | Sweat or Braze |
| Suction Line Size (OD) | 7/8″ |
| Tier | Preferred™ |
| Tonnage | 4 |
| UPC | See Optical |
| Voltage | 208-230 VAC |


